فائده هاي سير وسفر+نسيم معرفت

ساخت وبلاگ
چکیده : ***نسيم معرفت***فائده هاي سير وسفر در شعري منسوب به امير المؤمنين(ع) آمده کهتَغَرَّبْ عَن... با عنوان : فائده هاي سير وسفر+نسيم معرفت بخوانید :

نتيجه تصويري براي گل هاي بي نظير


***نسيم معرفت***


فائده هاي  سير وسفر


 


در شعري منسوب به امير المؤمنين(ع) آمده که


تَغَرَّبْ عَن الأَوْطَانِ في طَلَبِ الْعُلُى


وَسَافِرْ فَفِي الأَسْفَارِ خَمْسُ فَوَائِدَ


تَفَرُّجُ هَمٍّ، وَاکْتِسابُ مَعِيشَه ٍ


وَعِلْمٌ، وَآدَابٌ، وَصُحْبَه ُ مَاجِدِِ


ترجمه : براي کسب مجد و عظمت از وطن خود دور شو و سفر کن که در مسافرت پنج فايده است : برطرف شدن اندوه ، به دست آوردن روزي و دانش و آداب زندگي و هم نشيني با بزرگواران .


منبع : مستدرک الوسائل، ج8، باب استحباب السفر.


مسافرت آثار بسيار مثبتي در زندگي و روح و روان و نگرش و ديد انسان بوجود مي آورد . در آيات و روايات به سير وسياحت توجه خاصي شده است . در شعري که منسوب به علي (عَلَيهِ السَّلامُ ) است و در بالا ذکر شد آن حضرت مي فرمايد : در مسافرت پنج چيز نصيب شما مي‌شود :


1-برطرف شدن اندوه 2- به دست آوردن روزي 3- دانش 4- آداب زندگي5- هم نشيني با بزرگواران .


عصر ما عصر اضطراب است، ساختمان هاي غير اسلامي و غير اصولي در محيط شهرها مخصوصا کلان شهرها انسان را کلافه و گيج و پريشان و مضطرب  مي‌کند و روح و روان افراد را آزرده و رنجور مي نمايد و موجب عارضه و آسيب و بيماري مي گردد ، اسلام مي‌فرمايد: مسافرت کنيد تا سالم بمانيد


{قال رسول الله : سافِروا تَصِحُّوا يعني مسافرت کنيد تا سالم بمانيد. (کتاب اَلدَّعوات لِلرّاوَندي ،ص 76).


وقتي انسان يکسال در منطقه و مکاني خاص حضور داشته باشد و  مسافرت نکند، طبيعتا دچار مشکلات روحي مي شود و از نشاط و روحيه سالم برخوردار نيست ؟ مسافرت هم دو بخش است، کوتاه مدت و بلند مدت، حضرت آيت الله بهجت فرمود: مسافرت بدن را تنظيم مي‌کند، ايشان فرمود: شما مسافرت کنيد حتي براي رفتن به يک امامزاده، يعني مسافرت خيلي ارزش و اثر  دارد .


مسافرت اقسامي دارد :1-مسافرت براي تحصيل 2- مسافرت براي زاد و توشه آخرتي مثل مسافرت به مکه معظمه و کربلا، 3- مسافرت براي تأمين معاش 4- مسافرت براي معصيت و خلاف که حرام و ممنوع است 5- مسافرت براي حلال، يعني تفرج و امور حلال....


 


**حضرت آيت الله سيد اصغر سعادت ميرقديم لاهيجي


 

...
نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1396 ساعت: 4:23