پرسش و پاسخ+نسيم معرفت+آيت الله سعادت ميرقديم لاهيجي

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

نتيجه تصويري براي پرسش و پاسخ


***نسيم معرفت**
پرسش و پاسخ


با عرض سلام

 يک سوال

همان طوري که خداوند در قرآن کريم در سوره مائده آيه 51 مي فرمايد:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ 51 .

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد يهود و نصارى را دوستان [خود] مگيريد [كه] بعضى از آنان دوستان بعضى ديگرند و هر كس از شما آنها را به دوستى گيرد از آنان خواهد بود آرى خدا گروه ستمگران را راه نمى ‏نمايد (51)

*سوال اينجاست
وقتي ديپلماتهاي جمهوري اسلامي ايران با گروه 5+1 به گفتگو نشستن بعد سر يک سفره غذا خوردن آيا گروه 5+1 يهودي و نصاراني نبودن اگه بودن چرا بر خلاف قرآن عمل کردن اگر خلاف قرآن عمل نکردن پس اينها کي بودن لطفا توضيح بفرمايد


و اما پاسخ


سلام واحترام

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَ النَّصارى‏ أَوْلِياءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِياءُ بَعْضٍ وَ مَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْکُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمينَ»
 اى کسانى که ايمان آورده‏ايد! يهود و نصارى را ولّى(دوست و تکيه‏گاه) خود انتخاب نکنيد! آنها اولياى يکديگرند و کسانى از شما که با آنان دوستى کنند از آنها هستند، خداوند جمعيّت ستم‌کار را هدايت نمي‌کند.
سوره مايده آيه 51 .

آنچه که در آيه 51 سوره مائده  قابل توجه است همان کلمه (
أَوْلِياء) مي باشد که بايد درست معني شود. کلمه أَوْلِياء جمع  وَلِيّ است و کلمه وَلِيّ معاني گوناگوني دارد که عبارتند از :
@سرپرست و قَيِّم
@هم پيمان
@هم عهد
@ياور
@مُتَوَلِّي
@دوست و همنشين و مُعاشِر و رفيق
@پيرو و تابع
@خويشاوند و فاميل
@داماد
@عبد مُؤمن و بنده پاک و مُقرّب الهي
@ ونيز به کسي که نزديکي و قرب و اتصال  فوق العاده اي با شخصي داشته باشد ( وَلِيّ ) اطلاق مي شود و به انسان و عبدي که قرب فوق العاده با خداوند داشته باشد  وَلِيُّ الله  مي گويند.

بعد از توجه به معاني فوق الذکر که براي کلمه وَلِيّ ذکر شد بايد بدانيم که  کلمه
أَوْلِياء و  وَلِيّ  از ريشه ولايت است و ولايت هم معاني گوناگوني دارد که عبارتند از :
@ سلطنت و  تسلط و حکومت و فرمانروايي و رياست و پادشاهي
@سرپرستي
@محبت
@ياري کردن
@دوست داشتن
@قرب و اتصال و نزديکي
@ به منطقه و شهر و يا شهرستان و... هم ولايت گويند

به نظر بنده جامع همه اين معاني ذکر شده براي کلمه  وَلِيّ و ولايت  همان معناي (اتصال و قرب) است .
در آيه 51 از سوره مائده به مسلمانان هشدار و اخطار مي دهد که با يهوديان و مسيحيان که هم کيش شما و هم آيين تان نيستند  پيوند دوستي و هم پيماني که نتيجه آن تسلط و سلطه آنها مي باشد نداشته باشيد زيرا که آنها يَدِ واحده در مقابل شما مسلمان ها هستند (
بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ) و مُترصِّد ضربه زدن به اساس و کيان اسلام و مسلمان ها هستند. و آيات ديگر از قرآن کريم نيز همين مطلب ذکر شده را بيان مي کند که مسلمانان و مومنان در تعامل با کفار و اجانب بايد هوشيار  و بصير و... باشند و جايگاه و منزلت و عزت خود را  حفظ نمايند ( وَ لَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرينَ عَلَي الْمُؤْمِنينَ سَبيلاً .و هرگز خدا براي کافران راه تسلّطي ( در حجت و برهان ) بر مؤمنان قرار نخواهد داد. سوره نساء آيه 141) 


وظيفه مسلمان ها در تعامل با آنها ( مخصوصا زماني که آنها داراي قدرت  و يا قدرت برتر باشند) حفظ جانب احتياط است و اگر روزي نياز شد که با کفاري مثل يهود و نصاري قراردادي داشته باشيم بايد هوشيار و دقيق باشيم.
 توجه داشته باشيم که ما مي توانيم با کفار معاشرت در حد لزوم  و مذاکرات و عقد قرار داد داشته باشيم اما منوط به اين است که دلداده و تسليم و مقهور آنها نباشيم و آنها را همراز و همدل خود ندانيم و جانب حزم و درايت و خردمندي و  هوشياري و احتياط را رعايت کنيم.   آيه 118 از سوره آل عمران  و نيز آيه 52 سوره مائده تاييد و يا تاکيد بر همين مطلب است که بايد در تعامل و معاشرت و ... با اجانب حواسمون از همه جهات جمع باشد :

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا بِطانَةً مِنْ دُونِکُمْ لا يَأْلُونَکُمْ خَبالاً وَدُّوا ما عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضاءُ مِنْ أَفْواهِهِمْ وَ ما تُخْفي‏ صُدُورُهُمْ أَکْبَرُ قَدْ بَيَّنَّا لَکُمُ الْآياتِ إِنْ کُنْتُمْ تَعْقِلُونَ.

اي کساني که ايمان آورده ايد  مَحرم اَسراري از غير خود ، انتخاب نکنيد ، آنها از هر گونه شرّ و فسادي در باره شما ، کوتاهي نمي کنند. آنها دوست دارند شما در رنج و زحمت باشيد. ( نشانه هاي ) دشمني از دهان ( و کلام ) شان آشکار شده و آنچه در دلهايشان پنهان مي دارند ، از آن مهمتر است. ما آيات ( و راه هاي پيشگيري از شرّ آنها ) را براي شما بيان کرديم اگر انديشه کنيد .
سوره آل عمران آيه 118 .

فَتَرَي الَّذينَ في‏ قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ يُسارِعُونَ فيهِمْ يَقُولُونَ نَخْشي‏ أَنْ تُصيبَنا دائِرَةٌ فَعَسَي اللَّهُ أَنْ يَأْتِيَ بِالْفَتْحِ أَوْ أَمْرٍ مِنْ عِنْدِهِ فَيُصْبِحُوا عَلي‏ ما أَسَرُّوا في‏ أَنْفُسِهِمْ نادِمينَ.
( ولي ) کساني را که در دلهايشان بيماري است مي بيني که در ( دوستي با آنان ) ، بر يکديگر پيشي مي گيرند ، و مي گويند: «مي ترسيم حادثه اي براي ما اتفاق بيفتد ( و نياز به کمک آنها داشته باشيم! ) » شايد خداوند پيروزي يا حادثه ديگري از سوي خود ( به نفع مسلمانان ) پيش بياورد و اين دسته ، از آنچه در دل پنهان داشتند ، پشيمان گردند.
(سوره مائده آيه 52 )واما در رابطه با مذاکرات هسته اي  عرض مي کنم که اصل مذاکرات با حفظ و رعايت جهات احتياط و درايت هيچ اشکالي نداشت و ندارد ولي متاسفانه به اخطارها و هشدارهاي قرآني و نيز به تذکرات و ارشادات حکيمانه مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي( در رابطه با مذاکرات هسته اي )توجه شايسته نشده است و به ناچار دچار آسيب هايي که بعضاََ جبران ناپذير است شديم و به فرمايش رهبري عزيز : خسارت محض بود.  [...
کساني که اميد مي بندند که بنشينيم با امريکا مذاکره کنيم و به نقطه توافقي برسيم؛ از اين غفلت مي‌کنند که ما بايد به همه تعهدات عمل کنيم اما طرف مقابل با شيوه‌هاي مختلف و تقلب و خدعه سر باز مي‌زند و عمل نمي‌کند به تعهداتش. اين چيزي است که در مقابل چشم خود مي بينيم. يعني خسارت محض.]


در پايان به يک حديث از پيامبر اکرم ص و نيز به يک آيه از قرآن کريم اشاره مي کنم و اميد است که مسلمانان هميشه عزيز و سربلند باشند :
قال رسول الله
(صَلَّي اللهُ عَلَيهِ وَآلهِ وَسَلَّمَ) : اَلإسلامُ يَعْلوا وَ لايُعْلي عَلَيهِ . اسلام عُلوّ  و برتري دارد و چيزي بر آن برتري ندارد .

مَن لا يَحضُرُهُ الفَقيه، جلد چهارم، ص334 -  وسائل الشيعه باب موانع ارث و قال الله  تعالي: و كلمةُ اللهِ هِيَ الْعُلْيا .
و سخن خدا ( و آيين او ) ، بالا ( و پيروز ) است و خداوند عزيز و حکيم است .


سوره توبه آيه 40

سيداصغرسعادت ميرقديم لاهيجي
21 فروردين1396


 


** آيت الله سيداصغرسعادت ميرقديم لاهيجي

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : پنجشنبه 31 فروردين 1396 ساعت: 0:45

close
تبلیغات در اینترنت