اي مسلمان راه وسواسي خطاست+نسيم معرفت+حکم وسواس

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

** اي مسلمان راه وسواسي خطاست


 


وسواس اطاعت از شيطان است


***نسيم معرفت***


به نام خدا


**وسواس، اطاعت از شيطان
بيان امام خميني(ره) درباره ي وسواس


وسواس را شئون بسيار و طرق بي شمار است که اکنون نتوان در جميع آن بحث کرد و تمام شئون آن را پي جويي نمود. ولي در بين همه، وسوسه در نيت شايد از همه مضحک تر و عجيب تر باشد. زيرا که اگر کسي بخواهد با تمام قوا قيام کند در همه ي عمر به انجام يک امر اختياري بدون نيت، ممکن نيست از عهده بر آيد. معذلک، يک نفر بيچاره ي مريض النّفس ضعيف العقل را مي بيني که در هر نماز مدت هاي مديد خود را معطل مي کند که نمازش با نيت و عزم موجود شود. و اين شخص به آن ماند که مدت ها تفکر کند که براي بازار رفتن يا نهار خوردن نيت و عزم تهيه کند.


بيچاره اي که بايد نماز معراج قرب و مفتاح سعادت او باشد و با تأدّب به آداب قلبيه و اطّلاع بر اسرار اين لطيفه الهيه تکميل ذات و تأمين نشئه حيات خود کند، از همه اين امور غفلت کرده، بلکه اين امور را لازم نداند، سهل است، همه را باطل شمارد و سرمايه عزيز خود را صرف در خدمت شيطان و اطاعت وسواس خنّاس کند و عقل خدا داد را که نور هدايت است محکوم حکم ابليس کند......


علاج وسواس


توجه به اين که وسواس القاء شيطان است.


شيطان دشمن قسم خورده ي انسان است. دشمني که حتي طمع به گمراه نمودن انبياء داشته است. بعضي را با دعوت به گناه به هلاکت مي اندازد و بعضي را با ريا و عجب و ديگر مفاسد اخلاقي و بعضي را با ابتلا به وسواس. حتي در بعضي از روايات نام شيطاني که در عبادات انسان را مبتلا به وسواس مي کند آمده و او را "خَنْزَب" ناميده اند.  سعادت دنيا و آخرت انسان در مخالفت با اين دشمن بزرگ و بي رحم است و خداوند و ائمّه ي اطهار به ما فرمان داده اند با او مخالفت کرده و از ظاهر شرع تبعيت نماييم.


استفتاءات 156.


امام خميني(ره) دراين باره فرموده اند:


«و براي علاج اين مصيبت و دردي که درمانش سخت باشد، چاره اي نيست جز آن که قدري تفکر کند در اين امور که ذکر شد و مقايسه کند عمل خود را با عمل نوع متدينين و علماء و فقهاء و اگر خود را مخالف با آن ها ديد، بيني شيطان را به خاک بمالد و بي اعتنائي به آن پليد نمايد و چند مرتبه که شيطان وسوسه کرد که عملت باطل است، جواب دهد که اگر عمل همه فقهاء امّت باطل شد، عمل من نيز باطل باشد. اميد است چندي که مخالفت شيطان نمود و در ضمن به حق تعالي با عجز و نياز از شرّ او پناه برد، اين مرض رفع شود و شيطان چشم طمعش از او بريده گردد. چنانچه براي دفع کثرت شک، که آن نيز از القائات شيطان است، در روايات شريفه همين دستور را داده اند.


در کافي شريف سند به حضرت باقر العلوم عليه السلام رساند که فرمود: «وقتي که زيـاد شد شکت در نمـاز، ممضي دار نماز را، يعني اعتنا به آن مکن. اميد است که رها کند تو را. همانا اين نيست مگر از شيطان.»


بحار الأنوار ج21 ص364


و در روايت ديگر است که حضرت باقر يا حضرت صادق عليه السلام مي فرمايند: «عادت ندهيد شيطان را به خودتان به شکستن نماز، پس به طمع بيندازيد او را. زيرا که شيطان پليد است. معتاد است به آنچه عادت داده شد.»


http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/6442/7652/95806/%D9%88%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%D8%B7%D8%A7%D8%B9%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%DB%8C%D8%B7%D8%A7%D9%86-
چند بيت شعر ناقابل تقديم شما :
اي مسلمان راه وسواسي خطاست


برخلاف    راه   و    آيين   خداست


آدم  وسواسي  هر  روز  در بلاست


در پريشاني  و ترديد   مبتلا است


وسوسه ممنوع شرع انور است


حکم آن از شمس هم ظاهرتر است


وسوسه تدليس ابليس شقي است


دام شيطان است و مبغوض نبي است
سيد اصغر سعادت ميرقديمآيت الله سيد اصغر سعادت ميرقديم لاهيجي


**حکم وسواسي (مرجع تقليد آيةالله خامنه اي)-وسواس - پورتال انهار


**نظر اسلام در مورد وسواس - ويکي‌پرسش


**درمان وسواس با اين توصيه‌ها! - ايسنا


**حکم شخص کثير الشک و يا وسواسي


**وسواس از ديدگاه اسلام - انديشه سلامت روان


**نظر امام خميني در مورد وسواس+در کتاب چهل ح

...
نویسنده : بازدید : 28 تاريخ : چهارشنبه 16 فروردين 1396 ساعت: 7:16

close
تبلیغات در اینترنت