جبرئيل يکي ازچهار فرشته مقرّب+نسيم معرفت

ساخت وبلاگ
چکیده : جبرئیل یکی ازچهار فرشته مقرّب+نسیم معرفت** برتری جبرئیل بر سایر فرشتگان صـدر المـتـالهـیـن بـعـد از ... با عنوان : جبرئيل يکي ازچهار فرشته مقرّب+نسيم معرفت بخوانید :
جبرئیل یکی ازچهار فرشته مقرّب+نسیم معرفت

** برتری جبرئیل بر سایر فرشتگان

صـدر المـتـالهـیـن بـعـد از ایـن کـه بـه بـزرگـان و رئوس مـلائکـه اشـاره می‌کند، جـبـرئیـل را بـه لحـاظ این که خداوند در قرآن کریم به صفات کمالی او اشاره فـرمـوده اسـت و بـر سـایـر بـزرگـان فـرشـتـگـان بـه شـش دلیل ترجیح می‌دهد:

1- جبرئیل صاحب وحی است :  نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِینُ"عَلَى قَلْبِکَ لِتَکُونَ مِنَ الْمُنذِرِینَ. سوره شُعَراء آیه 193 و 194 .

2- نام او را پیش از فرشتگان دیگر در قرآن بیان نموده است : مَنْ کَانَ عَدُوًّا لِلَّهِ وَمَلَائِکَتِهِ وَرُسُلِهِ وَجِبْرِیلَ وَمِیکَالَ فَإِنَّ اللَّهَ عَدُوٌّ لِلْکَافِرِینَ  (سوره بقره آیه 98 ). زیـرا جـبـرئیـل صـاحـب عـلم و وحـی و مـیـکائیل صاحب روز و غذاست . و علمی که آن غذای روحانی است ، برتر و بالاتر از غذای جسمانی است ، پس باید جبرئیل برتر از میکائیل باشد.

3- خـداونـد نـام او را پـس از خـود قـرار داده اسـت : وَ اِنْ تَظاهَرا عَلَیْهِ فَاِنَّ اللّهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْرِیلُ وَ صالِحُ الْمُوْمِنِینَ وَ الْمَلایِکَهُ بَعْدَ ذلِکَ ظَهِیرٌ . سوره تحریم، آیه 4.

4- او را روح‌القدس نـامـیـده اسـت و دربـاره عـیـسـی (علیه‌السلام ) فرمود: اِذْ اَیَّدتُّکَ بِرُوحِ الْقُدُسِ تُکَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَکَهْلا ...   سوره مائده، آیه 110.


(به خاطر بیاور) هنگامى را که خداوند به عیسى بن مریم گفت: «یاد کن نعمتى را که به تو و مادرت بخشیدم; زمانى که تو را با روح القدس تقویت کردم; که در گاهواره و به هنگام بزرگى، با مردم سخن مى گفتى; و هنگامى که کتاب و حکمت و تورات و انجیل را به تو آموختم; و هنگامى که به فرمان من، از گِل چیزى به صورت پرنده مى ساختى، و در آن مى دمیدى، و به فرمان من، پرنده اى مى شد; و کور مادرزاد، و مبتلا به بیمارى پیسى را به فرمان من، شفا مى دادى; و مردگان را (نیز) به فرمان من زنده مى کردى; و هنگامى که بنى اسرائیل را از آسیب رساندن به تو، باز داشتم; در آن موقع که دلایل روشن براى آنها آوردى، ولى جمعى از کافران آنها گفتند: «اینها جز سحر آشکار نیست»!

5- خـداوند دوستانش را یاری می‌دهد و دشمنانش را سر کوب می‌گرداند با هزار فرشته صف بسته .

6- خـداونـد او را بـه صـفـات شش‌گانه در قرآن ستوده است که عبارتند از: رسالت او، ارجـمـنـدی او، نیرومندی او، منزلت و مقام او، فرماندهی او بر فرشتگان و امین وحی بودن او: مُطَاعٍ‌ ثَمَ‌ أَمِینٍ‌  سوره تکویر آیه 21.

 **** با وظایف ملائکه آشنا شویم  - تبیان*+کلیک

http://article.tebyan.net/183598/%D8%A8%D8%A7-%D9%88%D8%B8%D8%A7%DB%8C%D9%81-%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%A6%DA%A9%D9%87-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7-%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%85-

 

ارسال توسط سید اصغر سعادت میرقدیم لاهیجی تاریخ : چهارشنبه 96/3/31
...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : پنجشنبه 1 تير 1396 ساعت: 14:31